Mit csinál egy tengerbiológus?
Bár a tengerek és óceánok a könnyebben megközelíthető mélységekben is számos kutatnivalót kínálnak, a tengerbiológus számára nagy kihívást jelent a mélytengerek felfedezése. Ezekre a szintekre már nem hat el a nap sugara, sötétség és hideg van, de az élet ugyanúgy megtalálható, és a kutatókat új fajok felfedezésével kecsegteti.
Feltételezések szerint sokkal nagyobb a biodiverzitás, az élővilág sokfélesége odalent, mint korábban gondolták volna, ezek a szintek az emberi tevékenységek tekintetében ráadásul érintetlenek, még mindig őrzik eredeti állapotukat, ezért sok információt szolgáltathatnak a régmúlt időkről. A legmodernebb eszközökkel már akár 6000 méter mélységbe is le tudnak ereszkedni a kutatóhajók biológusai.
A tengerbiológus alapvető célja új, eddig még teljesen ismeretlen vízi élőlényeket felfedezni és leírni, illetve a már ismertek életmódjáról minél több feljegyzést készíteni.
Megfigyeléseit, gyűjtéseit búvárruhában végzi, az összegyűjtött mintákat laboratóriumban elemzi. Ahova nem tud lemerülni, oda víz alatti drónt küld feltérképezni a különlegesebb növényeket és állatokat. Mindent megtesz annak érdekében, hogy fenntartsa és védelmezze ezt a sajátos világot, szükség esetén bioaktív gyógyszerekkel is kezeli a sérült populációkat.
Karriertipp
Dolgozzon a tengeri élővilág bármelyik területén, a tengerbiológus kutatásai minden bizonnyal értékes és hasznos új információkkal szolgálnak. Felismeréseit szakfolyóiratokban publikálhatja vagy előadhatja szakmai konferenciákon, ismereteivel pedig akár kormányzatoknak, illetve különféle szervezeteknek és vállalkozásoknak adhat szakmai tanácsokat a természetvédelemmel és a természeti erőforrásokkal való gazdálkodással kapcsolatban. Analitikus gondolkodás mellett kiemelkedő képessége a szervezési készség és a jó fizikum, amelyek a terepmunkához elengedhetetlenek.