Mit csinál egy szakorvos?
Az orvos a betegek gyógyításával, a betegségek megelőzésével foglalkozó szakember. Mivel sokféle betegség létezik, az orvosok különböző területekre szakosodnak, például lehet valakiből belgyógyász, endokrinológus, fül-orr-gégész, kardiológus, nőgyógyász, fogorvos, plasztikai sebész vagy pszichiáter.
Bármelyik területről essen szó, az alapfeladatok azonosak: a szakorvos fogadja a beteget, felméri a tüneteket, megvizsgálja a pácienst, majd javaslatot tesz a kezelésre, gyógyszerekre. Mindez történhet magánklinikákon vagy kórházakban, rendelőintézetekben.
Személyre szabott orvoslás
Az orvostudományban egyre több módszer támogatja az úgynevezett precíziós vagy egyénre szabott orvoslást és gyógyszerterápiát. Minden ember DNS-e egyedi, így eltérünk abban, milyen betegségre vagyunk hajlamosak, és mindenki másképp reagál egyes gyógyszerekre. Ma már van arra mód, hogy az orvosok a páciens DNS-éhez legjobban illő gyógyszert írják fel.
Robotok a gyógyításban
A jövőben komoly lehetőség rejlik a robotok alkalmazásában, többek között a műtétek során is, természetesen emberi felügyelet mellett. Robotok használatával a beavatkozások jóval precízebbek lehetnek, kevesebb fájdalommal és gyorsabb gyógyulási idővel.
Karriertipp
A szakorvosnak empátiával kell rendelkeznie a betegei iránt, és úgy kommunikálnia, hogy az segítse a gyógyulást folyamatát. Munkájával nagyfokú felelősség jár, hiszen emberek sorsáról, egészségéről hoz döntéseket, ebbe pedig nem fér bele a hibázás. Aki ezt a szakmát választja, annak a felelősségvállalás mellett számítania kell arra, hogy hosszú tanulási folyamaton át vezet az út a praxis megkezdéséig.
Mivel az egyes szakterületeken folyamatosan jelennek meg új technológiák, diagnosztikai eljárások, a szakorvosok állandóan továbbképezik magukat, hiszen naprakésznek kell lenniük. A szakorvosi tanulmányokhoz elsősorban a biológia és kémia iránti érdeklődés szükséges és az emberek segítése felé való erős elköteleződés.