Vezető szakértő
Pályaorientációs módszertani fejlesztések és módszertani irányítás, közoktatási, felsőoktatási, foglalkoztatási szektor, fogyatékosügyi specializáció
Online karriertanácsadó cég vagyunk, 15 éves tapasztalattal pályadiagnosztika és webalapú szolgáltatásfejlesztés területén;
Hatékony digitális szolgáltatásokat nyújtunk karriertervezőknek, karriertanácsadóknak és oktatási intézmények toborzóinak;
Könnyeddé tesszük a karriertervezést, amelyhez tudományos alapú, saját fejlesztésű, validált teszteket kínálunk;
Szolgáltatásaink révén a fiatalok karrierprofiljuk alapján fedezik fel a nekik való karrierutat.
Az Orientify célja nem nagyszerű projektek, fantasztikus ügyfelek és díjazott termékek megvalósítása, a nemzetközi piac meghódítása. Nem célja, de mindez lehet eredménye, jutalma annak, hogy azzal foglalkozunk, ami lázba hoz minket, és amiben hiszünk: irányt mutatunk a karrierlehetőségek felfedezésében oly módon, hogy az segítse az egyéni célok, szándékok és a munka világának folyamatos összehangolását. Tarts velünk!
Nekünk is sok tervünk van még, amellyel segíthetjük ezt az utat. Az Orientify csapata egy éve állt össze, és munkamódjában nagyon hasonlít egy startup vállalkozásra, azonban van egy nagy különbség.
Az Orientify célja nem nagyszerű projektek, fantasztikus ügyfelek és díjazott termékek megvalósítása, a nemzetközi piac meghódítása. Nem célja, de mindez lehet eredménye, jutalma annak, hogy azzal foglalkozunk, ami lázba hoz minket, és amiben hiszünk: irányt mutatunk a karrierlehetőségek felfedezésében oly módon, hogy az segítse az egyéni célok, szándékok és a munka világának folyamatos összehangolását. Tarts velünk!
Török Réka, PhD
pályadöntési szaktanácsadó, az Orientify alapítója
A pályadöntések mesterei című könyvem 2017 szeptemberében jelent meg.
A fiatalok lépten-nyomon fontos kérdésekkel szembesülnek: Ki vagyok én? Mik a céljaim? Eleget tudok tenni az elvárásoknak? Milyen életstílus illik hozzám? Hogyan érhetek el sikereket? A könyv célja a pályadöntésekről való gondolkodás formálása, a jövőbe és a képességekbe vetett hit erősítése. A bemutatott elméleti modellek, módszerek és kutatások többsége arra fókuszál, hogyan érhető el az énhatékonyság optimális élménye a pályadöntések folyamán. A pályadöntések mestereivé válhatnak azok, akik gyakorolják: a döntési gondolkodásmód csiszolható, a pályadöntési képességek tanulhatóak, a pályadöntési énhatékonyság fejleszthető.
“…Hallgatóim verték bele az orromat abba, hogy valójában nem is elsősorban az előadásaimmal, hanem az életpályámmal demonstrálom mindezt. Ezért érdekelt, hogy mit mondott volna fiatalkori énemnek Török Réka könyve. Meg kellett állapítanom, hogy nagyon jól jött volna: sokkal kevesebb vívódással és konfliktussal csináltam volna nagyjából ugyanazt, mint amit csináltam. Ezért ajánlom jó lélekkel Török Réka könyvét a pályadöntések sora előtt álló fiataloknak, szüleiknek, tanáraiknak, és persze leginkább a profi pályatanácsadó szakembereknek.”
15 éve foglalkozom útkereső, pályájukat kezdő, szakot vagy szakmát váltó fiatalokkal, szüleikkel és tanáraikkal. A leggyakrabban az a kérdés jut el hozzám, hogy lehetséges-e jó pályadöntést hozni 14, 18, vagy akár 25 évesen? És később, 30 vagy 40 fölött mi alapján hozzuk meg munkaszerepeinkkel kapcsolatos döntéseinket?
Vajon (időben) jelez-e a belső iránytűnk, hogy jó helyen vagyunk-e? Elég érzékenyek vagyunk-e a jelzésekre? Van bátorságunk felvállalni a döntést vagy a váltást?
Gondold át, hogy az utóbbi három hónapban melyek voltak azok a (munka)tevékenységek az életedben, amelyek örömet okoztak és energiával töltöttek fel. Írj le legalább három olyan dolgot, ami feltöltött, és igazán el tudtál mélyülni benne.
Hogyha nem tudsz ilyet felsorolni vagy csak egyet találsz, akkor olvass tovább.
A középiskolások egy része pályaelképzeléseiben érett és szülői vagy tanári útmutatás segítségével könnyen eligazodik a képzések és szakmák világában, határozott elképzelései vannak, az önismeretének adott szintjén. Ez azonban csak a tanulók ötödére igaz.
Legtöbben nyomasztó teherként élik meg azokat a döntési helyzeteket, amelyek elsősorban az iskolarendszer sajátosságaiból adódnak: az érettségiző diákok és szülei szeme előtt az lebeg, hogy be kell jutni az egyetemre, ezért gyakran kényszer diktálta helyzet születik tudatos és megalapozott döntések helyett.
Az egyetemre már bejutottak közül első évben legalább 25%-uk lemorzsolódik, és legalább ennyien nem a végzettségüknek megfelelő területen kezdenek el dolgozni. Egyrészt, mert közben a munkaerőpiac is változik, másrészt később jönnek rá, hogy mi az igazán nekik való terület. Így a későbbi életút is néhány csavarral kezdődik.
Az Orientify Karrierajánló azért jött létre, hogy az épp aktuális pályadöntéshez nyújtson kapaszkodót, információt. Segít abban, hogy rálátásunk legyen a saját fejlődésünkre és tudatosabbak legyünk karrierdöntéseinkben: a Karrierirányok teszt kitöltésével egy karrierajánlóba csöppensz, ahol listázásra kerülnek a személyiségedhez passzoló szakmaterületek és a hozzá kapcsolódó képzések, rengeteg információval egy helyen.
Miért a személyiségből indulunk ki? Mert a személyiségünkhöz illeszkedő szakmában sikeresebbek és elégedettebbek vagyunk.
Persze sok egyéb tényező is befolyásolja a döntéseinket: milyen széles a választási paletta, biztosíthatjuk-e a választott karrierrel azt az életmódot, amelyet élni szeretnénk (család-munka egyensúly, munkaidő, fizetés), megjelennek-e szakmánk által azok az értékek, amelyekben igazán hiszünk. Ezek pedig folyton változni fognak.
Lesznek átgondolásra vagy törlésre kerülő részek a karrierterveinkben? Valószínűleg igen, többször is. És ez így van jól.