Mit csinál egy humánökológus?
Földünk erdeinek egyharmadát az Egyenlítő mentén elterülő esőerdők teszik ki. Az iparosodás óta ezek az erdők biztosították bolygónk tiszta levegőjét, hiszen elnyelték a levegőben felhalmozódott szén-dioxidot és megkötötték a levegőben szálló port.
A mindenütt tért hódító modernizációs törekvések miatt azonban napjainkban megkezdték számos esőerdő kiirtását, aminek a következtében az esőerdők fáinak egynegyedét már kivágták. A legújabb kutatások alátámasztják azokat a feltételezéseket, hogy a mértéktelen fakitermelés és az utánpótlás hiánya ökológiai katasztrófához vezethet.
A humánökológus feladata megvizsgálni, hogy az emberi tevékenységek milyen befolyással bírnak földünk levegőjére, talajára, vizeire, erőforrásaira, klímájára. Elemzi, hogy ezek a hatások miként hatnak vissza az emberiségre, vannak-e pozitív oldalai, hogyan lehetne azokat felerősíteni, a negatív hatásokat pedig csökkenteni.
Ehhez elengedhetetlen ismernie a természet és a társadalom kölcsönhatásait. A humánökológus tudatában van annak, hogy a mai modern civilizáció életmódja leginkább károsan befolyásolja a környezetet, ami nem csak az éghajlat változásában követhető nyomon. Az élővilág rohamosan pusztul a romló minőségű levegő, szintetikus vegyületek és erőszakos mezőgazdasági tevékenységek következtében. Az ökológiai válság olyan társadalmi probléma, amely hosszú távon az életminőség romlását idézheti elő, és amellyel a humánökológus komoly környezetvédelmi ismeretek birtokában igyekszik harcba szállni.
Karriertipp
Hogyha motivál a természet értékeinek megőrzése, ha igazán érdekelnek az ezzel kapcsolatos globális problémák, akkor kihívást jelentő ökológiai feladatok megoldásával profivá válhatsz ezen a területen, legyen szó állatok vagy növények megmentéséről, megújuló energiák hasznosításáról vagy műanyag-mentesítésről.